Ładowanie

loading icon

Czy muszę rozliczać się w biurze rachunkowym?

W Polsce każdy podatnik zobowiązany jest do rozliczania się z prowadzonej działalności gospodarczej bądź uzyskanych dochodów z wykonywanej pracy. Nie ma jednak w przepisach informacji, że powinien tego dokonać osobiście, dlatego może – ale nie musi – rozliczać się w biurze rachunkowym. Tego rodzaju outsourcing nie zdejmuje całkowitej odpowiedzialności z właściciela przedsiębiorstwa. Jednak z tytułu wszelkich popełnionych przez swoich pracowników błędów, biuro rachunkowe odpowiada przed poszkodowanym i partycypuje w pokryciu kosztów strat.

Decydując się na wybór zewnętrznej firmy do prowadzenia księgowości oraz szeroko pojętych finansów przedsiębiorstwa, warto postawić na profesjonalnego partnera. W ocenie rzetelności świadczonych usług pomagają referencje, a przede wszystkim odpowiednia licencja wydawana przez Ministra Finansów na prowadzenie takiej działalności.

Polecamy rozważyć rozliczanie się w biurze rachunkowym, ponieważ:

  • to oszczędność finansowa – właściciele firm, którzy podejmują z nami współpracę nie muszą wykształcać w swoich strukturach działu zajmującego się księgowością ani zabiegać o jego utrzymanie (brak konieczności zatrudniania dodatkowych pracowników i zagwarantowania odpowiedniego sprzętu i narzędzi do pracy).
  • to oszczędność czasu – przy zatrudnieniu jednej księgowej lub księgowego, wiele terminów uzależnionych jest od jego absencji. Przy współpracy z firmą zewnętrzną właściciel nie musi martwić się o wysyłkę deklaracji podatkowych o czasie czy dotrzymanie innych terminów, ponieważ w razie choroby dedykowanego specjalisty, inny ekspert przejmuje jego obowiązki, zapewniając ciągłość czynności rachunkowych w firmie.
  • to pewność profesjonalnego podejścia do powierzonych zadań – rozliczanie się w biurze rachunkowym daje bezpieczeństwo, ponieważ eksperci firmy zewnętrznej są na bieżąco ze wszelkimi przepisami prawa dotyczącymi księgowości.

Wskazane korzyści stanowią główne zalety współpracy z firmą zewnętrzną. Nie muszą Państwo rozliczać się w biurze rachunkowym, jednak wielu polskich przedsiębiorców wybrało właśnie takie rozwiązanie – często poszerzając zakres współpracy o outsourcing kadrowo-płacowy.