Ładowanie

loading icon

Sukcesja w firmie

Przedsiębiorcy dbający o rozwój spółki muszą również mieć na uwadze jej dalsze losy. Sukcesja w firmie okazuje się wielokrotnie – przede wszystkim w przypadku przedsiębiorstw rodzinnych – rozwiązaniem zabezpieczającym jej dalszy rozwój, pozwalającym pozostawić działalność w posiadaniu członka rodziny oraz pod jego dalszym kierownictwem.

Taka strategia wiąże się jednak z koniecznością przejścia przez wieloetapowy proces sukcesji, który wymaga również odpowiednio przygotowanej i przedłożonej dokumentacji.

Dla kogo?

Należy pamiętać, że sukcesja w firmie nie może zostać przeprowadzona z dnia na dzień. To proces długotrwały, wymagający pełnego zaangażowania, odpowiedzialności oraz cierpliwości. Z tego rozwiązania powinny jednak przede wszystkim skorzystać przedsiębiorstwa z wieloletnią tradycją, pragnące zachować pozycję lidera oraz zapewnić sobie dalszy rozwój na przestrzeni kolejnych dekad.

Mogą to być zarówno rozbudowane w swoich strukturach podmioty szykujące się do zmiany kadry zarządzającej, jak i spółki rodzinne, pragnące zachować działalność w rękach kolejnego pokolenia.

Kiedy?

Z sukcesją w firmie związane jest strategiczne myślenie przyszłościowe. Co to oznacza? Decyzja o przygotowaniu następcy na stanowisko kierownicze – nowego lidera – nie może zapaść w chwili, kiedy dotychczasowy lider rezygnuje ze swojej funkcji. Proces przekształcenia powinien trwać od 2 do nawet 3 lat.

Należy bowiem pamiętać, że związane są z nim nie tylko zadania administracyjne i formalne, ale również znaczące czynniki personalne. Okres ten powinien być czasem ścisłej współpracy odchodzącego menedżera/kierownika z jego potencjalnymi następcami. Współpraca z naszymi konsultantami pozwoli Państwu w pełni przygotować się do sukcesji w firmie.