Ładowanie

loading icon

Zeznania roczne – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Zakończenie roku podatkowego stanowi dla przedsiębiorców “gorący okres”. Są oni bowiem zobowiązani do złożenia rocznych zeznań podatkowych za poprzedni rok, a mogą to zrobić na zasadach ogólnych bądź stosując się do wymogów dla podatku liniowego czy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zeznania roczne jest to forma rozliczenia, w której podatnik przedstawia wszystkie uzyskane w minionym roku przychody.

Kto, kiedy i jaką deklarację musi złożyć?

Do 2 marca 2020: PIT-28 (podatnik rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych)

Do 30 kwietnia 2020:
– PIT-36 (podatnik, jeśli uzyskał dochody opodatkowane podatkiem na zasadach ogólnych),
– PIT-36L(podatnik, który uzyskał przychody opodatkowane na zasadzie podatku liniowego);
– PIT-37 (podatnik rozliczający się na zasadach ogólnych);
– PIT-38 (podatnik, gdy rozlicza się za przychody kapitałowe).

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o zeznaniach rocznych?

Dokonując rozliczenia za miniony rok podatkowy warto mieć na względzie, że mogły pojawić się zmiany, które należy uwzględnić w zeznaniach.

W tym roku jedną z poważniejszych zmian jest nowa skala podatkowa – od 1 października 2019 roku pojawił się bowiem nowy próg podatkowy w wysokości 17% dla dochodów z pracy do wysokości 85 528 zł. Po przekroczeniu tej kwoty obowiązywać będzie częściowo opodatkowanie rzędu 32%. Podlegać mu będzie ta część dochodu, która przekracza pierwszy próg podatkowy. Ponadto do zapłaty dla rocznych dochodów równych kwocie progu podatkowego kwota zmieni się – zostanie obniżona z 15,395,04 zł do 14,539,76 zł.

W październiku zmieniły się również koszty uzyskania przychodów. Przełożyło się to na podniesienie kwoty wynagrodzeń netto pracowników.

Ponadto w zeznaniach podatkowych pojawił się tzw. zerowy PIT, stanowiący nową ulgę dla młodych osób, które nie ukończyły jeszcze 26 roku życia. Wprowadzona została również nowa ulga emerytalna IKZE, nowa ulga termomodernizacyjna, nowa ulga darowizna za oświatę. Z uwagi na dynamicznie zmieniające się przepisy (każdego roku pojawiają się zmiany), warto powierzyć przygotowanie zeznań rocznych doświadczonej firmie. Nasze biuro powierniczo-księgowe udziela wsparcia przedsiębiorcom w przygotowaniu i złożeniu zeznania rocznego.